In the 100 metre sprint, Ashish and Maria are the quickest men and women from Uttar Pradesh.

Ashish Rana and Maria Parveen of Sitapur were the fastest men and women of the state . Maria Parveen won in the women section over Akshi Malik of Muzaffarnagar and Shivani of GB Nagar .

Kanpur (Kanpur)-Ashish Rana (Bulandshahr ) and Maria Parveen of Sitapur were the fastest men and women of the state when they won the 100 mtr sprint event at the 55th UP state annual under-20 championship, held at OEF Stadium here on Monday.Maria Parveen won in the women section over Akshi Malik of Muzaffarnagar and Shivani of GB Nagar, according to PK Srivastava, honorary secretary of the UP Athletic Association, there are 795 athletes from 57 districts in the state.Ashish Rana (Bulandshahr) 2.Prince Chaudhary (Ghaziabad), 3.

Medhanjay Saxena (Hathras) 2.Shivam (Ghaziabad), Ankit Sharma (Amroha), 400 meters: 1.Lakshya (Baghpat), 2.Sachin Kumar (Meerut) 3.

Abhishek Pal (Moradabad) 2.Sunny Kumar (Muzaffarnagar), 3.Surya Prakash Yadav (Deoria), 3000 meters: 1.Shivam Kumar (Ghaziabad), 2.

(Hathras)Long jump: 1.Virendra Saroj (Pratapgarh) 2.Nitin Pal (Sports College Lucknow) 3.1.

Sachin Thakur (Mathura) 2.Dheerendra Kumar (Mirzapur) 3.Shot Put: Abhishek Chaurasia (Prayagraj), 1.Anurag Singh Kaler (Sambhal), 2.

Pragraj Rudra Narain Pandey (Rudra Narain Pandey) 3.Hammer throw: Lokesh Gandhar (Hathras), Hammer throw: 1. dout Shaban (Prayagraj), 2.Harinder Singh (Amethi), 3., c. 1.Ajay Yadav (Kaushambi), Javelin throw: 1.

Karan Kumar (Agra), 3.Mohit Chaudhary (Mathura), 10000 meters, 10000 meters.1 Ankur Kumar Kashyap (Saharanpur) 2.Rahul Patel (Etawah) Devinder Singh (Agra) Women-100 meters: 1.

3.... Akshi Malik (Muzaffarnagar) (I.T.).Shivani Shani (GB Nagar), 200 meters: 1.2.Shivani Saini (GB Nagar), 3.

Jyoti Rani (Moradabad) 2.Shivani Kumari (Lucknow) 3.1.Rakhi (Ghaziabad), 800 meters: 1.

Sapna Rai (Prayagraj) 3.In the 3.000 meters of Pooja Yadav (Sant Kabir Nagar), there are 3000 meters.2.Mamta Pal (Varanasi) 2.

Kumari (Varanasi), a short jump.1.Soniya Kumari (Moradabad) 2.Himanshu (Amroha) 3.

Rishika (Amethi) 2.3.Akansha (Agra) 3.Shot Put: 1.

Vidhi (Meerut) 2.Neha Raghav (Mathura) 3.Hammer Throwing: Tanya Chaudhary (Baghpat), Bhavana (Prayagraj), 2.Mani Saini (Meerut) 3: p Manshi Sharma (Moradabad) throws a javelin into the ground.

Dolly Sonkar (Raebareli) 2.Harshita Chaudhary (Maharajganj) 3.Reena Bharti (Ghazipur)-5000 meters.Running a race 1.

Darshika (Raebareli) 3.Disha Upadhyay (Kanpur), is a name